Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Ania_na_uniwersytecieSytuacja życiowa umożliwiła Ani studia magisterskie na uniwersytecie w Redmondzie, w Kingsport. Razem z nią na uczelnię wyjeżdżają też przyjaciele z Avonlea, w tym Gilbert Blythe, który coraz wyraźniej zaczyna okazywać Ani swoje uczucia. Ania z żalem opuszcza Avonlea i najbliższych, ale chce realizować swoje marzenia i zdobyć wykształcenie.

Cztery lata studiów okazują się niezwykłym okresem w życiu Ani. Jak zawsze poznaje nowych ludzi, zdobywa też nową, niezwykłą przyjaciółkę, Izę Gordon. Po roku spędzonym na pensji udaje jej się też z trzema innymi przyjaciółkami wynająć przeuroczy domek zwany „Ustroniem Patty”, w którym dziewczęta razem z ciotką Jakubiną tworzą swój wymarzony do życia zakątek, przytulny i ciepły. W takiej atmosferze przebywanie w Redmondzie, z dala od domu, przestaje być takie przykre jakie było na początku. W Avonlea Ania po raz kolejny też zetknie się ze śmiercią, które to doświadczenie jeszcze mocniej pozwoli jej docenić wspaniałość życia.

Ania zajęła się pisaniem nowel (z różnym efektem), a ponieważ stała się już kobietą, to wzbudza też coraz większe zainteresowanie wśród mężczyzn. Kilku konkurentów odrzuci, w tym niestety także Gilberta. Do czasu aż na scenę wkroczy ktoś, to okaże się spełnieniem jej wszystkich marzeń, prawdziwy książę z bajki. I wtedy właśnie Ania dojrzeje do tego, żeby zrozumieć czym jest prawdziwa miłość.

Trzeci tom cyklu o Ani Shirley przypadł mi do gustu chyba nawet bardziej niż poprzedni. Mimo pozorów romansu Montgomery wcale nie skupia się na wątku miłosnym, nie zagłębia się zbyt mocno w przeżycia bohaterów, nie rozpisuje się na ileś stron romantycznymi zachwytami nad urodą Ani, czy jej sercowymi wzlotami. Znów poznajemy przede wszystkim otoczenie Ani, jej znajomych i przyjaciół, a nawet przypadkowych ludzi z drugiego planu, którzy dostają swoje pięć minut. Oczywiście, że miłość jest istotna, bo okazuje się siłą najważniejszą w życiu, ale nie jest to uczucie rzewne, ale silne i całkiem normalne, ludzkie, nawet jeśli trochę wyidealizowane.

Ania kończy uniwersytet i przed nią rozpoczyna się nowe życie. Nie pozostanie jednak w Avonlea – będzie wracała na Zielone Wzgórze na wakacje i święta, tak jak w okresie studiów. I chociaż przyjdzie jej czekać 3 lata na ukochanego, to będzie wiedziała, że warto.

Reklamy