Tagi

, , , , , , ,

Olsztynek_skansenW drodze powrotnej z Olsztyna postanowiliśmy zahaczyć o Olsztynek i Nidzicę. Było oczywiste, że nie starczy nam czasu na zobaczenie wszystkiego, co byśmy chcieli, ale w Olsztynku skusił nas przede wszystkim skansen, który się tam mieści. Skansen ten to Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, które oprócz części skansenu oferuje również salon wystawowy mieszczący się w centrum Olsztynka w dawnym kościele parafialnym. Nam starczyło czasu tylko na zwiedzenie samego skansenu, a i to nie w całości niestety. Skansen ten zajmuje bowiem powierzchnię prawie 100 ha i na jego terenie można obejrzeć 68 obiektów architektonicznych, a więc chat, zagród i innych budowli (kościołów, wiatraków), oraz przykłady rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia (np. kura rasy gołoszyjka polska). Sam skansen jest jednym z najsłynniejszych w Polsce. Powstał w latach 1938-42 gdy z Królewca przeniesiono kilkanaście zgromadzonych tam chat mazurskich i litewskich.

Zgromadzone na terenie skansenu obiekty budownictwa drewnianego są charakterystyczne dla rejonu Warmii, Mazur i Powiśla. Większość zagród jest dostępna do zwiedzania, można do nich wejść i zobaczyć z bliska wszystkie pomieszczenia, pełne autentycznych domowych sprzętów, często z odtworzonymi domowymi warsztatami pracy (jak warsztat szewca czy gabinet dentystyczny). W jednej z powiślańskich zagród przygotowano też wystawę starych i nowych zabawek ludowych, należących również do zbiorów prywatnych, nie tylko muzealnych.

Jak już wspomniałam skansen jest naprawdę bardzo rozległy, można w nim spędzić calutki dzień, zaglądając do wszystkich chat i oglądając starannie odtworzone wnętrza. Jest to znakomite miejsce na spędzenie czasu z rodziną, również z małymi dziećmi. Przy wejściu znajduje się karczma, w której można zjeść obiad, a gdy pogoda dopisuje (jak nam dopisała), to przyjemnie jest spędzić tyle czasu na świeżym powietrzu, spacerując pomiędzy niezwykle urodziwymi i klimatycznymi chałupami drewnianymi. Wizyta w skansenie bardzo nam się podobała, żałowaliśmy, że nie możemy zobaczyć całości, ale zabrakło nam zwyczajnie czasu. Jest to miejsce popularne, w sezonie można więc spodziewać się sporego tłumu odwiedzających. Ponieważ jednak obiektów do obejrzenia jest naprawdę dużo, to nie odczuwa się tak bardzo zatłoczenia.

Trochę zdjęć pojawi się na fotoblogu i na FB, chętnych zapraszam więc do oglądania. :)

Reklamy